Hello World!

W dużym skrócie:

Serwer 85.89.171.45 zaliczył mało spektakularny pad sprzętowy.

Padł dysk twardy i kontroler po stronie maszyny pełniącej rolę serwera.

Dlaczego? Nie wiem, pewnie ze starości i nagłego wzrostu zainteresowania zasobami serwisu LHS.pl po zmianach w zarządzie pewnej zamojskiej spółki kolejowej.
Co dalej?

Gdybym miał backup, pewnie wszystko było by już z powrotem. Ale backup też się posypał (no to mam niezłego pecha). Może los tak chciał żeby zamknąć ten bałagan? Sam nie wiem. Miałem więc dwa wyjścia – olać temat i pożegnać się z tym na zawsze, albo coś z tym zrobić. O tym co się działo można przeczytać poniżej.

 


------------ Changelog --------------
2013-05-10 g. 16:05
- Stwierdziłem usterkę dysku twardego serwera DGC.
Jak się okazuje prawo serii zadziałało i w tym wypadku - kopia zapasowa również poszła w niebyt.

2013-05-13
- Dysk twardy został oddany do firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych. Niestety jest uszkodzony mechanicznie (podejrzewam, że ze starości i liczby przepracowanych godzin) więc w tym miejscu moja wiedza i próby odzyskiwania danych prostymi sposobami się skończyły.

2013-05-14
- Zdiagnozowano usterkę kontrolera dysku twardego po stronie serwera DGC. DGC więc razem z dyskiem i backupem nadaje się na złom po zakończeniu procedury distaster recovery.

2013-05-15
- Uruchomiono serwer zastępczy (DGC2), system jest gotowy.
- Uruchomiono usługi DNS dla domen lhs.pl, kolej.pl i ciemny.pl.

2013-05-17
- Ruszyła poczta dla domen j.n. (w sumie jestem jej jedynym użytkownikiem 🙂
Spływają już pierwsze maile.

2013-05-27
- Po długich zmaganiach ze starym configiem udało się odpalić httpd i powiesić komunikat techniczny na WWW.

2013-06-06
- Funcjonalność E0.lhs.pl została przywrócona (na podstawie strzępków kodu).
Aż się telemetria udławiła z zachwytu.

2013-06-13
- Firma zajmująca się odzyskiwaniem danych przekazała mi dziś ekspertyzę. Dane można odzyskać w 99%, będzie to kosztowało czterocyfrową kwotę. Czas na przemyślenia i podjęcie decyzji.

2013-06-15
- Dla uczestników tegorocznego Summer LHS Camp został uruchomiony specjalny serwis camp.lhs.pl poświęcony temu tematowi.

2013-06-17
- W tym tygodniu powinny przyjechać dane odzyskane z dysku. Ponowny start LHS.pl, intranetu, słupka km i pozostałych stron jest przewidziany na 1 lipca.
- Odpaliłem starą, bo z tego co widzę nie używaną od ponad czterech lat bramkę informacyjną (gate2; http://m.lhs.pl), używaną kiedyś do przekazywania wiadomości ze szlaku. Przyda się w czasie campu.

2013-06-24
- Roboty ciąg dalszy. Baza danych dla tego blogu zawierała jedynie plik z zawartością tabeli bez pliku definicji i kluczy. Przydało się odtworzenie jej ze starej wersji (gdzieś miałem backup sql) i podegranie pliku z danymi. Łatwo nie było, ale się udało, także można teraz przejrzeć również moje archiwalne wypociny.

2013-06-21
- Odebrałem dysk z danymi w pudełku z intrygującym napisem "Materiał dowodowy" (firma robi głownie analizy kryminalistyczne do spraw prowadzonych przez prokuratury czy policję).
Zdjęcie
Ponieważ w wynkiu awarii nie udało się odzyskać danych w 100% i konieczna była analiza spójności (krótko mówiąc czy wszystkie dane są na swoim miejscu tak jak powinny być) danych nie można było od tak wrzucić na dysk i odpalić www. Aktualnie jestem po przejrzeniu zawartości głównego katalogu, oraz analizie jakich danych brakuje. Według wypiski z bazy danych brak jest 243 zdjęć, i ponad 4000 miniaturek. O ile to drugie jest stosunkowo proste do odtworzenia (można wygenerować miniaturki ponownie z oryginałów), o tyle pierwsze będzie wymagało do sięgnięcia do archiwum zdjęciowego i poczty aby te fotki ponownie wyciągnąć. Pobieżna analiza logów z serwera www i lokalnej wyszukiwarki wskazuje, że ostatnie godziny przed awarią serwer odnotowywał wzmożony ruch, a Internauci poszukiwali głównie informacji na temat (uwaga, nie będzie zaskoczenia) odwołanego zarządu spółki PKP LHS. Wniosek jest prosty - większy ruch na stronie oznacza że nastąpiły jakieś ruchy kadrowe w spółce.

2013-06-25
- Ruszył Interaktywny Słupek Kilometrażowy (km.lhs.pl).

2013-06-27
- Działa już intranet (dawny Technopolis).
Zakończyło się przywracanie większości zdjęć dla LHS.pl. Pozostałe trzeba będzie wyciągnąć z archiwów i jeszcze raz obrobić...

2013-06-28
- Zaktualizowałem bazę artykułów n/t LHS w intranecie. 50% to teksty na temat zmian w zarządzie zamojskiej spółki. Urgh...

2013-07-01
- LHS.pl wróciła na łamy Internetu. Teraz będę musiał robić dwie kopie danych na wszelki wypadek, bo ta historia uczy, że jedna może nie wystarczyć...

Share

3 komentarze do “Hello World!”

 1. Dzien dobry,
  Nawet pan nie wie jak sie ciesze ze lhs.pl juz dziala.
  Dziekuje za ciezka prace jaka pan wykonuje aby lhs.pl dzialalo.
  Pozdrowienia z Bristolu.
  Adam Mazurek

 2. Przyłączam się i ja, również dziękuję za zaangażowanie i ciężką pracę.
  Pozdrowienia z Trondheim,
  Jakub J.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.